:main page

Megszűnt az RTVS

Mi történt eddig?

Robert Fico és pártja, a szlovák közmédia (RTVS) átalakításán dolgozik, amely jelentős vitákat váltott ki.

A tervezett jogszabály-módosítás egyik kulcseleme, hogy a közmédiatanács tagjainak egy részét a kulturális miniszter jelölné ki, ami a kritikusok szerint a kormány közvetlen befolyásának növekedéséhez vezetne az RTVS felett

A törvényjavaslat további változtatásokat is tartalmaz, mint például a reklámidő növelését és a közmédia nevének megváltoztatását, hogy visszakerüljön a "szlovák" jelző.

Az RTVS dolgozói és a társadalmi szervezetek éles kritikával illetik a javaslatokat, és több mint 800 munkatárs aláírásával követelték a törvény visszavonását.

Peter Pellegrini a közelmúltban aláírta a szlovák közmédiáról szóló törvényjavaslatot, ami azonnali hatállyal érvénybe lépett.

Mit jelent ez?

A törvény értelmében az eddigi RTVS megszűnik, helyette létrejön az STVR (Szlovák Televízió és Rádió), melynek irányítását egy újonnan megválasztott tanács veszi át. Az új tanács kilenc tagból áll majd, közülük négyet a kulturális minisztérium jelöl ki.

Az új rendszer bevezetése komoly vitákat váltott ki, mivel sokan úgy vélik, hogy ez a lépés a kormány közvetlen irányítása alá helyezi a közmédiát.

Az ellenzék és az RTVS dolgozói is hangot adtak aggodalmuknak, mivel szerintük ez veszélyezteti a szólásszabadságot és a médiapluralizmust.

A következő lépés az lesz, hogy az STVR tanácsa megkezdi munkáját, és megválasztja az új igazgatót.

Az új struktúra működését és hatásait a jövő hónapokban fogják értékelni, különösen figyelemmel a 2025 augusztusában hatályba lépő európai uniós rendeletekre, amelyek célja a média- és szólásszabadság előmozdítása.

Mit tehet az ellenzék?

A Progresívne Slovensko párt és más ellenzéki pártok az Európai Ügyészséghez fordultak az RTVS ügyében.

Az ellenzék azt állítja, hogy a törvényjavaslat, amelyet Peter Pellegrini nemrég alá írt, veszélyezteti a sajtószabadságot és a demokratikus normákat Szlovákiában.

Az Európai Ügyészség feladata, hogy kivizsgálja az ilyen ügyeket, különösen, ha azok az EU alapelveivel ellentétesek lehetnek.

Bár az eljárás hosszadalmas lehet, az ügy kiemelt figyelmet kaphat, mivel érinti az uniós értékeket és jogokat.

Maradhat az RTVS?

A jelenlegi helyzet alapján valószínűtlen, hogy az RTVS a korábbi formájában maradjon.

Peter Pellegrini aláírta a törvényjavaslatot, amely már hatályba lépett, és amely átalakítja az RTVS-t az új STVR szervezetté.

Az Európai Ügyészséghez benyújtott panaszok és a lehetséges jogi eljárások azonban még változást hozhatnak.

Ha az ellenzéknek sikerül bizonyítania, hogy a törvény ellentétes az EU alapelveivel, akkor lehetséges, hogy visszavonják vagy módosítják a törvényt

:Rádio_FM

Az új médiatörvény hatása az RTVS részeként működő Rádio_FM-re egyelőre bizonytalan, de itt is jelentős aggodalmak merülhetnek fel.

A Rádio_FM különleges programjairól ismert, amelyek az alternatív zenei stílusokra és kulturális tartalmakra összpontosítanak, és ezzel kiemelkedik a többi szlovák rádióadó közül.

Fontos szerepet játszik az új zenei trendek népszerűsítésében és a helyi zenei szcéna támogatásában, gyakran élőben közvetít fesztiválokról és egyedi műsorokat sugároz.

Ha az új törvény nagyobb politikai befolyást biztosít az RTVS felett, az Rádio_FM szerkesztői függetlensége és programjai is veszélybe kerülhetnek.

Jelenleg azonban nincs konkrét jelzés arra vonatkozóan, hogy a Rádio_FM-et bezárnák vagy drasztikusan megváltoztatnák. Az RTVS összes csatornájának jövője attól függ, hogyan valósítják meg a törvényt.

Mennyi esélye van az ellenzéknek?

Az esély, hogy az ellenzéki pártok sikerrel járnak a szlovák közmédiát érintő új törvény elleni harcban, több tényezőtől függ, de a tapasztalatok alapján ez nehéz küzdelem lesz.

1) Jogi és alkotmányos kihívások:

Az ellenzéki pártok, köztük a Progresívne Slovensko, az Európai Ügyészséghez fordultak, hogy vizsgálják ki a törvényt az EU alapelveivel való összeegyeztethetőség szempontjából.

Az EU alapelvei közé tartozik a média függetlensége és a demokratikus normák védelme.

Ha sikerül bizonyítaniuk, hogy a törvény sérti ezeket az elveket, akkor esély van arra, hogy a törvényt módosítják vagy visszavonják.

2) Nemzetközi nyomás:

Az EU és más nemzetközi szervezetek figyelemmel kísérik a fejleményeket. Ha jelentős nemzetközi nyomás nehezedik a szlovák kormányra, az szintén befolyásolhatja a törvény végrehajtását és érvényesítését.

3) Helyi politikai dinamika:

A szlovák politikai környezet és a közvélemény szintén meghatározó lesz. Ha a közvélemény és a civil szervezetek határozottan ellenzik a törvényt, az növelheti az ellenzék sikerének esélyét.

Magyarországi példa

A magyarországi helyzet, ahol Orbán Viktor diktatúrája teljesen kisajátította a közmédiát, azonban arra utal, hogy ha egy kormány elszánt és határozott ebben a kérdésben, nehéz lesz az ellenzék számára sikerrel járni.

Magyarországon a közmédia kormányzati irányítás alá került, ami jelentősen korlátozta a független újságírást és a média pluralizmusát

Összefoglalva, bár vannak eszközök és lehetőségek az új törvény elleni küzdelemben, a siker esélye jelentős erőfeszítéseket és széleskörű támogatást igényel az ellenzéki pártok részéről. A nemzetközi nyomás és a helyi politikai támogatás kulcsfontosságú lesz a végső eredmény szempontjából.

 Hitradio H1
Minden jog fenntartva © 2023-2024